середу, 24 грудня 2014 р.

З особистого


Крига. Лід. Снігу гори.
Завія. Віхола. Морозів море.
Іній. Метелиця. Зима-чарівниця.
Вітрюгани. Господарка криця.
Дерева-вартові. Німота. Сліди.
Тиша. Сон. Пустеля біди.



середу, 17 грудня 2014 р.

Урок 5 на тему "Написання префіксів пре-, при-, прі-"

Презентація до уроку



Тема:Написання префіксів пре-, при-, прі-
Мета: повторити й поглибити знання учнів про префікси, сприяти зміцненню
навичок їх виділення;
формувати загальнопізнавальні вміння знаходити префікси пре-, при-,
прі-, визначати їх роль у словах;
розвивати творчі та комунікативні компетентності п’ятикласників для
використання цих префіксів у створенні нових слів;
виховувати відчуття краси довкілля.
Обладнання:мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований (урок-милування)
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку.
Прийшла весна, прелагідна, премила,
Нам принесла в долонях срібні роси.
Вже й пролісок на сукенку пришила,
Прикрила капелюшком з рясту коси.
Весна – це пробудження природи, це веселе сонечко, теплий дощик, вітерець , зграйка пташок та різнобарвний килим запашних весняних квітів. Кожна квітка має свою історію, і про деякі з них ми дізнаємося на уроці. А допомагатимуть нам три брати-помічники.
Ви любите казки? Сьогодні урок ми розпочнемо з казки.
Троє братів Пре, При та Прі йшли по гірському плато.
Я премудрий, прегарний! - вихвалявся перший брат - Пре.
- А я - насуплено мовив При, - приєднуючись до слова ставити, надаю йому аж 14 значень, а в слові приймати маю аж 18.
Наймолодший брат Прі повільно йшов позаду. Він був скромний і не любив вихвалятися, бо вживався лише у трьох словах.
Пре та При так захопилися хвастощами, що не помітили, як полетіли у прірву.
- Як мені препогано! - кричав Пре.
- Прийди на допомогу! - волав При.
Прі підійшов до ущелини і... витягнув схвильованих братів.
- Вибач, брате, - винувато мовили Пре та При. Ми зрозуміли, що не можна жити без дружби. Спасибі тобі. Ніколи не називатимемо образливим прізвиськом. У тебе ж таке гарне прізвище!
- Про кого ця казка? (Про трьох братів.)
- Як звали братів? (Пре, При та Прі.)
- Як ви думаєте, що це за брати? (Це префікси)
А що таке префікси?
Отже, сьогодні на уроці ми з вами будемо працювати над вимовою і правописом префіксів пре-, при- та прі-.
- Діти, ми з вами вже розглядали вимову і правопис префіксів? Яких? Згадайте.
- Для чого ми вивчаємо префікси? Чи потрібно це нам? (За допомогою префіксів творяться слова з новим лексичним значенням або з новим відтінком у значенні.)
Отже, яке завдання нашого уроку?
- Навчитись правильно вживати префікси пре-, при-, прі-.

Урок 4 на тему "Вимова і написання префіксів роз-, без-"

Презентація до уроку



Тема: Вимова і написання префіксів роз-, без-
Мета: зясувати особливості вимови і написання префіксів роз-, без-;
           формувати вміння визначати в словах орфограму  та обґрунтовувати   
          вибір написання;
           удосконалювати орфографічні й орфоепічні навички;    
            розвивати культуру писемного мовлення,
            виховувати прагнення шанувати й оберігати природу рідного краю.
Обладнання:мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований (урок-дослідження)
Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення настроєвої підготовленості учнів.
Уявіть, що ви на екскурсії в музеї, в якому замість таблички “Не торкатися руками” висить табличка “Доторкнися і відчуєш”.  Що ви відчуваєте , коли залишаєтесь наодинці з природою?
(Діти в зошитах записують слова, які в них виникають в уяві, а потім їх зачитують
.)
Ми недаремно звернулись до теми природи, адже вона – наша мати, і наш синівський обов’язок
– шанувати та оберігати її. 
Давайте пригадаємо наші дерева, які здавна користуються повагою на Україні.
Вікторина.
1)       Який кущ є символом укра­їнського народу та одночасно цінною лікарською рослиною? (Калина)
2)       Яке дерево-лікар дало назву літ­нього місяця? (Липа)
3)       Яке дерево найбільше оспіване Т. Г. Шевченком, є символом України та оберегом рідного дому, має лікувальні властивос­ті? (Верба)
4)       Яке дерево-лікар найраніше по­чинає сокорух? (Береза)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Як дерева, кущі та трави навесні, так і ми з кожним уроком набираємося, наповнюємося знаннями. Тож давайте пригадаємо все вивчене за тестовими завданнями, які ви підготували вдома.
ІІ. Повідомлення теми, мети  уроку.

Урок 3 на тему "Написання префіксів з-, зі-, с-"

Презентація до уроку



Тема: Написання префіксів з-, зі-, с-
Мета: зясувати особливості вимови і написання префіксів з-, с-; 
           формувати вміння визначати в словах орфограму «Буква з – с у   
           префіксах  з-, с-» та обґрунтовувати вибір написання;
           удосконалювати орфографічні й орфоепічні навички;    
          розвивати культуру писемного мовлення,
           виховувативідчуття краси слова.
Обладнання:мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований (урок-гра)
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
  Діти, сьогодні урок буде незвичайним. Ми проведе­мо його у кафе. Що це таке? Ви коли-небудь були в кафе? Що там робили?
Але кафе у нас буде не звичайне, а «мовне». Ми будемо замовляти всі страви, що стосуються української мови.
Особу,  яка обслуговує відвід­увачів кафе, називають офіціан­том. Сьогодні я буду офіціантом, ви — відвідувачами. Отже, сьогод­ні в меню:


Меню

Вартість

1

Перевірка д/з



2

Гра «Вірю – не вірю»

*

3

«Аукціон»

*

4

Словниковий дик­тант

**

Реклама

5

Працюємо разом

**

Активний відпочинок

6

Робота в парах

*

7

Працюємо само­стійно

***


Урок 2 на тему "Спільнокореневі слова і форми слова"

Презентація до уроку


Тема: Спільнокореневі слова і форми слова
Мета: поглибити знання про спільнокореневі слова, дати поняття про форми
            слова;
            повторити граматичні категорії самостійних частин мови;
            навчити розпізнавати та утворювати форми слова та спільнокореневі
            слова;
            розвивати вміння аргументовано доводити власну точку зору;   
            виховувати інтерес до популярного виду спорту.
Обладнання:мультимедійна презентація.
Тип уроку: комбінований (урок-гра)
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над будовою слова, а точніше над однією з його частин - коренем. Його ще називають «серцем» слова, так як у ньому ховається головний зміст слова. Корінь – багатозначне слово.
Словникова робота.
Запишіть слова, які є відповідями на такі питання:
-         Як називається гра з м’ячем, який пасують ногами? (футбол). Написання цього слова потрібно запам’ятати.
-         Як називається гравець такої гри? (футболіст)
-         Як називається м’яч, яким грають у футбол?(футбольний) .
-         Що потрібно зробити з м’ячем, щоб він залетів у ворота? (зафутболити)
Давайте знайдемо спільну частину в усіх цих словах. Спільна частина споріднених слів називається коренем. А слова  і з одним коренем називаються спільнокореневими.
Вивчення кореня слова сьогодні на уроці ми будемо розв’язувати із словом «футбол». І цим самим дізнаємось про цей вид спорту багато нового.
ІІ. Повідомлення теми, мети  уроку.

Урок 1 на тему "Основа слова і закінчення. Значущі частини слова"

Презентація до уроку



Тема: Основа слова і закінчення. Значущі частини слова
Мета: поглибити знання учнів про значущі частини слова та основу слова;      
           удосконалювати навички розбору слова за будовою;
           розвивати усне і писемне мовлення, логічне мислення;
           виховувати шанобливе ставлення та інтерес до мови як науки.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація.
Тип уроку: формування знань, умінь і навичок (урок-подорож).
                          Хід уроку
І.Мотивація навчальної діяльності. Забезпечення настроєвої підготовленості учнів.
-         На сьогоднішньому уроці ми  починаємо вивчати новий розділ мовознавства «Будова слова». Ви ознайомитесь зі складовими частинами слова, дізнаєтесь, якого значення вони йому надають, чому називаються значущими. Засвоївши ці знання, ви зможете добирати спільнокореневі слова й утворювати нові, правильно вживати й писати слова. А знайомство наше сьогодні буде незвичайним. Я вас запрошую у подорож до країни, де будують слова. Нас запросили туди як знавців мови.
У країні Будови слів жили – були маленькі непосиди:  Префікси, Корені, Суфікси, Закінчення. Жили вони мирно і весело. Любили подорожувати до сусіднього королівства Лексикології. Але один із законів цього королівства проголошував: «Ворота до наших володінь відчинені тільки для слів!» тому для подорожей жителі Морфології поєднувались у слова. Одного разу Префікс НАД, Корінь Вечір, Суфікс Н і Закінчення ІЙ вирішили теж податися до Лексикології. Для цього вони утворили слово Надвечірній.
Та заплакало тоненьким голоском Закінчення І
Й:
- Я не хочу стояти останнім!
І стало на місце Префікса.
- Оскільки моє місце невільне, то я стану замість Суфікса, - обізвався Префікс.
- А я стану на місце Кореня! – Мовив Суфікс. І Кореню нічого не залишилося іншого, як стати на місце Закінчення.
Дивіться, що з цього вийшло, давайте прочитаємо
: Ійннадвечір.
У такому порядку вони і вирушили. Але ворота королівства Лексикології для них не відчинилися.
- Подивіться на себе! Хіба є таке слово «І
йннадвечір» - промовила до них королева Лексикології.
Довго сперечалися між собою Префікс, Корінь, Суфікс і Закінчення. І вирішили піти за порадою до королеви Морфології.
- Не треба сперечатися, друзі! Все повинно мати своє місце, - привітно мовила Морфологія.
- Корінь – виражає значення слова, він у нього найважливіша частина. Без нього не може обійтися жодне слово. Префікс і Суфікс допомагають йому утворити слова з новим значенням. Префікс стоїть перед Коренем, а Суфікс – після нього.
- А я? – розгублено запитало Закінчення.
- А ти гарна і важлива частина слова! Без тебе слова не можуть змінювати свою форму і поєднуватись у реченні. Тому твоє місце в кінці слова, - відповіла Королева. 
Із  цього дня більше ніколи не сперечалися Префікс, Корінь, Суфікс та Закінчення. І слово «Надвечірній» знову набуло попереднього звучання, має певне значення і перед ним відчинився засув на воротах Королівства Лексикології. А королева Морфології подарувала кожній частині слова свій знак. Спочатку закінченню , потім дарунок дала Кореню , Префіксу , Суфіксу.
І живуть тепер значущі частини слова в своїй країні здавна, тоді, коли  виникли перші слова. Протікає через неї  річка Основа. Тут дуже легко заблукати, якщо не знати будови слова. Щоб потрапити до цього казкового Міста, потрібно мати перепустку. Цією перепусткою стануть  ваші відповіді.
- Про які частини слова говориться у казці?
- Що говорилося про корінь?
- Який знак подарувала Королева Кореневі?
- Що говорилося про Суфікс та Закінчення?
- Який знак одержали вони?
- Що запам’ятали про Префікс? Яким знаком він позначається
?
ІІ. Повідомлення теми, мети  уроку.

понеділок, 1 грудня 2014 р.

Крізь призму фотографії

Кінцевий результат праці можна побачити не сьогодні, не завтра. Проте я тішуся, що мої учні люблять уроки словесності, готуються до них, а значить – знайшли на моїх уроках те, що їм тепер до душі, і те, що потрібне буде їм у майбутньому.





Переможниця районного конкурсу "Веселка" в 2013 та 2014 роках, учениця 11 класу Будко Альона.












Призери предметних конкурсів та олімпіад, учні 11 класу Людвік Аліна і Пшец Вячеслав.




















                                                                 На уроці української мови та літератури








Письменники 1920-1930 рр.

Готуємося до ЗНО

Чи добре знаєш ти письменників 1920-1930 років ? Перевір себе. Бажаю успіхів!